Národní park Sequoia v Kalifornii - domov jedněch z největších stromů na planetě - navštíví každoročně více než milion turistů.

Sekvoje

Obrovské sekvoje jsou jednou z hlavních atrakcí národního parku Sequoia a důvodem, proč ho každoročně navštíví přes jeden milion lidí. Jedná se o stále zelené jehličnaté stromy, které dorůstají do úctyhodných rozměrů a jsou tak největšími stromy na planetě co se objemu týče.

Sekvojovec obrovský (Sequoiadendron giganteum) dorůstá do průměrné výšky 50-85 metrů s průměrem kmene 6-8 metrů; rekordní zaznamenané rozměry jsou 95 metrů výšky a přes 17 metrů v průměru. Stromy byly známé původním obyvatelům amerického kontinentu, ale v Evropě vešly ve známost až v polovině devatenáctého století. Dnes se v přírodě přirozeně nacházejí pouze na západních svazích pohoří Sierra Nevada, zejména pak v národních parcích Sequoia a Kings Canyon. Uměle jsou pěstovány a vysazovány i na dalších místech, s větším či menším úspěchem.

Sekvoje v národním parku Sequoia

Nejstarší sekvoje obrovské jsou staré 3500 let. Sekvoje mají velmi silnou vrstvu (v extrémech až 90 cm) zvrásněné kůry (borky), což činí stromy odolné požárům. Jehlice jsou uspořádány spirálovitě a jsou dlouhé až šest centimetrů.

Šišky jsou veliké 4-7 cm, dozrávají zhruba po 20 měsících a obsahují v průměru 230 semen. Mladé stromy začínají plodit šišky přibližně po dvanácti letech. Na velkém, vzrostlém stromě se nachází přibližně 11 tisíc šišek a většina jich je lokalizována v horních patrech stromu.

Největší sekvoje v parku jsou pojmenované – za největší strom na planetě co se objemu týče je považován General Sherman, jenž se nachází v národním parku Sequoia; jeho objem je odhadován na téměř 1500 m3. Druhým největším stromem je pak dle měření a odhadů General Grant, jenž je součástí národního parku Kings Canyon.

Výběr z fotogalerie

 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek sequoia-park.cz zakázáno.    © 2013 sequoia-park.cz
Kontakt
  |   Ochrana soukromí