Národní park Sequoia v Kalifornii - domov jedněch z největších stromů na planetě - navštíví každoročně více než milion turistů.

Geologie

Oblast národních parků Sequoia a Kings Canyon je z geologického pohledu velice zajímavá. Parky zahrnují značnou část nejdelšího amerického pohoří Sierra Nevada, které je zároveň nejvyšší v souvislé části USA (tj. mimo Aljašku a Havaj) – hned dvanáct vrcholů je vyšších než 14000 stop (cca 4267 metrů). Pohoří Sierra Nevada se nachází na východní straně obou národních parků.

Paralelně s pohořím Sierra Nevada se v obou národních parcích rozkládají další vysoké skalní masivy – např. Great Western Divide. Mezi těmito pohořími jsou pak nádherné, hluboké kaňony, z nichž největší je Kings Canyon – široké ledovcové údolí, kterým protéká Kings River a kde je k vidění řada útesů a vodopádů.

Většina hor a kaňonů je v oblasti tvořena žulovými horninami – granit, diorite či monzonit - vytvořenými ochlazením roztavených hornin hluboko pod povrchem země. Tyto procesy se uskutečnily v období druhohor zhruba před 100 milony let. Vznik pohoří Sierra Nevada je však datován do výrazně nedávnější minulosti, kdy zhruba před deseti miliony let došlo ke vzedmutí povrchu země v této oblasti.

V několika dobách ledových, které od té doby následovaly, se zde vytvořily ledovce a jejich pohyb a následná eroze daly vzniknout současné podobě úžasných kaňonů, údolí a útesů.

Výběr z fotogalerie

 
Publikování či další šíření obsahu těchto webových stránek je bez písemného souhlasu provozovatelů stránek sequoia-park.cz zakázáno.    © 2013 sequoia-park.cz
Kontakt
  |   Ochrana soukromí